Zaznacz stronę

Odpowiedź zależy od tego czy sprzedajesz jako osoba prywatna czy jako firma oraz co sprzedajesz.

Jeśli chcesz wstawić produkt na Allegro jako osoba prywatna to możesz to zrobić bez żadnych opłat z wyjątkiem produktów z kilku kategorii. Opłaty pobierane są w kategoriach ogłoszeniowych, w wybranych kategoriach motoryzacyjnych oraz w kategoriach Kolekcje, Antyki i sztuka i Leki bez recepty. Jeśli sprzedajesz prywatnie produkt należący do tych kategorii zapłacisz za jego wystawienie a potem co 10 dni. Opłaty są różne od pakietu Lite w motoryzacji na 1 dzień za 4,90 po np. pakiet max w nieruchomościach za 99 zł.

Tu znajdziesz pełny cennik opłat na Allegro dla konta prywatnego

Kalkulator opłat przygotowany przez Allegro pomoże Ci sprawdzić ile zapłacisz

Ile kosztuje sprzedawanie jako firma na Allegro:

Obliczając swoje koszty działania na Allegro jako firma musisz brać pod uwagę wszystkie czynniki takie jak opłata za abonament, prowizja od sprzedaży, opłata za dostawę oraz koszty reklamy na Allegro jeśli chcesz promować swoje produkty oraz koszty dostawy. Jeśli korzystasz z dostaw Allegro Smart to koszty dostaw są obliczane w ramach Allegro ale za to masz mniej problemów z organizacją dostaw oraz co ważniejsze wielu klientów wybiera produkty z opcją dostaw Smart bo jest to dla nich tańsze.

Zacznijmy od tego ile kosztuje abonament Allegro

Nie musisz go mieć aby używać konta firmowego ale jest wysoce wskazany bo bez choćby najtańszego podstawowego nie będziesz mieć dostępu do statystyk sprzedaży, Twojego sklepu – edycji jego wyglądu i pokazania swojej marki dodania awatara, logotypu, tworzenia serii produktowych i zarządzania sprzedażą.

Najniższa opłata za abonament podstawowy wynosie 49 zł miesięcznie

Abonament profesjonalny kosztuje 199 zł miesięcznie ale daje sporo korzyści, otrzymujesz logotyp w ramach własnej oferty, zwiększasz rozpoznawalność swojej marki, masz dostęp do planera kampanii Allegro co daje Ci wgląd w informacje o tym czego najczęściej szukają kupujący oraz lepiej poznasz swoją konkurencję. Masz też dostęp do rozszerzonych statystyk sprzedaży czyli widzisz nie tylko własne dane ale też dane z rynku i konkurencji z ostatnich 18 miesięcy. Bezcenne aby planować swoje strategie sprzedaży i cenniki.

Abonament Ekspercki kosztuje 3000 zł miesięcznie i pozawala na umieszczenie własnego logotypu na listach ofert co wyróżnia dodatkowo twoją ofertę.

Lista korzyści każdego z pakietów Allegro

Od wystawienia przedmiotu nie zapłacisz prowizji chyba że jest to przedmiot z jednej ze specjalnych kategorii. Opłaty za wystawienie pobierane są w kategoriach ogłoszeniowych, w wybranych kategoriach motoryzacyjnych oraz w kategoriach Kolekcje, Antyki i sztuka i Leki bez recepty.

Prowizje od sprzedaży na Allegro dla konta firmowego:

Zapłacisz prowizję od sprzedaży i jej wysokość zależy od kategorii w jakiej jest wystawiany produkt oraz jego ceny końcowej, liczby sprzedawanych na raz produktów w ofercie i tego czy kupujący płaci za wysyłkę.

Np. w kategorii elektronika jeśli sprzedajesz Laptopy, komputery do 2000 zł prowizja wynosi 3% a od wyższej kwoty 60 zł +1,5% od nadwyżki powyżej 2 tysiące.

Warto sprawdzić prowizje od sprzedaży zanim ustalisz cenę swojego produktu na Allegro.

Zobacz cennik kategorii https://allegro.pl/dla-sprzedajacych/oplaty-na-allegro-rjjB9qdgqsG#

Zobacz kalkulator opłat Allegro dla firm

Koszty dostawy produktu w programie Allegro Smart

Program Allegro Smart obejmuje dostawy od jednego sprzedającego już od 40 zł. Jeśli jesteś w tym programie dostaniesz od kupującego tylko opłatę za towar jeśli płaci on z góry a jeśli wybrał metodę dostawy z płatnością przy odbiorze otrzymasz wpłatę za towar i 4,99 zł.

Twoja firma jako sprzedający zapłaci za dostawę różną opłatę w zależności od wybranego przez klienta rodzaju dostawy (kurier, odbiór w automacie paczkowym, odbiór w punkcie). Opłata zależy również od ceny zamówionych  produktów.  Allegro ma 6 kategorii cenowych opartych na wartości zamówienia. Tu znajdziesz cały cennik opłat za wysyłki na Allegro

Warto się z nim zapoznać i wziąć pod uwagę koszty dostawy w swojej kalkulacji zysków ze sprzedaży na Allegro.

Koszty reklamy na Allegro

Jak wyróżnić swoje produkty aby je sprzedać? Co zrobić żeby klient trafił do Twojego sklepu?

Zacznij przede wszystkim od tego co możesz zrobić bez dodatkowych opłat czyli jeślil posiadasz abonament Allegro premium użyj wszystkich dostępnych opcji aby pokazać swoją markę. Zbuduj sklep oparty o kategorie produktów, używaj dobrych zdjęć i opisów jakie ludzie wyszukują. Wstawiaj produkty do właściwych kategorii. Jeśli masz problem z tworzeniem sklepu odezwij się do mnie pomagam firmom takim jak twoja sprzedawać. Napisz na info@reklama-internecie.pl

Zainwestuj w reklamę wybranych produktów na Allegro https://ads.allegro.pl/ . To nie  jest tak drogie jak myślisz. Płacisz tylko za kliknięcie w swoją ofertę a mam dowody na to, że sprzedaż wynagradza poniesione koszty reklamy. Wystarczy odpowiednio skalkulować cenę produktu tak aby po odjęciu kosztów produktu, dostawy, abonamentu i reklamy zostawał jeszcze przyzwoity zysk.

Reklama  produktowa na Allegro, czyli tak zwany CPC (cost per click – koszt za kliknięcie) może wynosić w zależności od kategorii produktów od 0,5 zł do nawet 7 zł za kliknięcie.

Reklama produktowa to nie jedyna forma reklamy jaką możesz zastosować są jeszcze dostępne reklamy graficzne w różnych miejscach ale jeśli masz mały budżet skup się na reklamie konkretnych produktów poszukiwanych przez rynek i przynoszących Twojej firmie największy zysk.

Jak obliczyć cenę produktu na Allegro aby zmieścić w niej wszystkie koszty i zarabiać?

Załóżmy, że masz abonament podstawowy, płacisz tą minimalną kwotę 49 zł miesięcznie.

Załóżmy, że masz wytypowane wg swoich badań rynku i konkurencji 10 produktów z konkretnej kategorii w które wierzysz i wiesz, że są poszukiwane.

Skupmy się na jednym z nich.

Sprawdziłeś cenę na rynku i twój produkt u konkurencji kosztuje 150 zł. Ty kupiłeś go od producenta lub hurtownika za 100 zł. Najlepiej abyś wystawił go za 145 zł aby mieć lepszą cenę ale powiedzmy, że wystawiasz za 150 zł i zainwestujesz w promocję. Po sprzedaży produktu otrzymasz 50 zł minus wszystkie koszty. Wszystkie koszty na Allegro czyli ile?

Ile możesz sprzedać tych produktów w miesiącu? To zależy od statystyk sprzedaży i konkurencji (opcja danych dostępna w abonamencie Premium albo u firm takich jak moja, która może takie dane sprawdzić dla Ciebie)

Przykładowo w kategorii kawy ziarniste średni % zakupów z kampanii to 15% czyli jeśli wydasz na reklamę w miesiącu tyle by osiągnąć 100 kliknięć to sprzedaż 15 produktów. Gdyby twój produkt osiągał takie wynik w miesiącu wygenerujesz 15 x 50 zł = 750 zł. Teraz od tej kwoty musisz odjąć koszty miesięczne czyli 49 zł abonament, dostawy średnio 15 sztuk x opłata np. paczkomat Inpost z tego przedziału cenowego to 3,49 zł czyli dostawa kosztuje Cię 52,35 zł. Kampania reklamowa 100 kliknięć po CPC 1,5 zł = 150 zł.  Podsumowując

750 – 49 – 52,35 – 150 = 498,65 zł

Zostaje Ci w firmie 498,65 zł a to zysk ze sprzedaży miesięcznej tylko dla 1 kategorii produktów. Pomnóż to np. przez 10. Opłaca się? Wygląda na to, że tak pod warunkiem, że Twój zysk z jednego produktu nie będzie mniejszy niż  około 25-30 zł. Wtedy stać Cię na promocję i opłaty.

Stać Cię jeszcze na zatrudnienie specjalisty, który pomoże ogarnąć reklamę na Allegro i w innych mediach. Koszt utworzenia i obsługi podstawowej kampanii na Allegro dla jednej kategorii produktów to 230 zł miesięcznie + VAT. Chcesz poznać szczegółowe warunki pisz na info@reklama-internecie.pl. Przeprowadź taką kalkulację dla Twoich wybranych produktów i zobacz czy warto je reklamować. Napisz jeśli potrzebujesz wynająć specjalistę aby zrobił to za Ciebie.

W Allegro Lokalnie wystawianie ogłoszeń jest bezpłatne a opłata za sprzedaż jest pobierana w ogłoszeniach typu „kup teraz” i ogłoszeniach z licytacją. Opłata za sprzedaż jest pobierana dopiero gdy zostanie zrealizowana płatność online lub kupujący wypełni formularz dostawy w przypadku płatności za pobraniem lub odbiorze osobistym. Opłata za sprzedaż w ogłoszeniach kup teraz i licytacjach wynosi 7,9% wartości przedmiotu z wyjątkiem działu elektronika gdzie zapłacisz 4,9%