Zaznacz stronę

Budowanie zaangażowanej społeczności fanów jest kluczowe dla sukcesu konta Instagram. Kilka sposobów jak angażować użytkowników Instagrama.

  1. Po pierwsze zastanów się kto jest twoim odbiorcą. Piękne zdjęcia to nie wszystko. Tytuły i opisy muszą angażować twoją publiczność aby tak było musisz wiedzieć kto to jest. Do kogo chcesz dotrzeć i po co to robisz. Co inni zyskają z oglądania twoich postów? Ze statystyk instagrama możesz się dowiedzieć kiedy twoi fani są najbardziej aktywni, które zjęcia im się najbardziej podobały, co komentowali. To da ci pierwsze wytyczne jakie zdjęcia i wpisy oraz kiedy postować. W różnych narzędziach do Instagrama masz też możliwość śledzić, które z twoich # przynoszą największy sukces np. w Iconosquare
  2. Masz tylko jedną szansę żeby twoje zdjęcie zostało zauważone na ścianie propozycji zanim przepadnie dlatego ważne jest używanie prawidłowych #. Wybierz 10-12 (za mało źle tracisz szansę, za dużo źle bo nie trafiasz w sedno) Inna szkoła mówi żeby używać maksymalną ilość czyli 30. Zapisz zestaw # w telefonie żeby łatwo móc je kopiować i wklejać
  3. Są miliony blogerów i wspaniałych kont instagramowych na każdy temat. Musisz się wyróżniać. Dodaj jakąś wartość swoim wpisom, która może być ważna dla twoich odbiorców. Np. Jeśli masz konto o dietach, dawaj wpisy szybkich i skutecznych dietetycznych przepisów… Musi być jakiś powód dla którego użytkownicy mają powrócić na twoje konto.
  4. Używaj influencerów. Jeśli chcesz zwiększyć swoją widoczność możesz nawiązać współpracę z influencerami, są jak celebryci świata instagrama. Wybieraj mądrze takie konta które są odpowiednie dla ciebie, mają pasującą do twoich potrzeb grupę docelową, zbieżną z twoim kontem tematytkę (nie musi być taka sama chodzi o to czy osoby które obserwują konto influencera mogą zainteresować się tym co ty robisz). Oceniając konto influencera nie patrz tylko na liczbę obserwujących ale również na to czy angażują się w jego posty czy są polubienia i komentarze.
  5. Bardzo skutecznym sposobem na angażowanie użytkowników jest zapraszanie ich do postowania ich kontentu. Regramming – polega na postowaniu zdjęcia kogoś innego z instagrama na swoim koncie z właściwymi adnotacjami dot. Własności zdjęcia i autora. Autor zdjęcia otrzyma powiadomienie i poczuje się wyróżniony. Ten sposób angażowania działa tylko dla dużych kont albo znanych marek. Jeśli będzie odwrotnie opublikujesz na swoim małym koncie zdjęcie konta dużego i znanego to możesz uzyskać negatywną reakcję.
  6. Używaj tytułów pod zdjęciem aby uruchamiać dyskusję. Uzywaj tytułu i opisu aby opowiadać historię i staraj się zadawać pytania. Ważne żeby to było przemyślane, prowadzone konsekwentnie i w określonym stylu. Wybierz rodzaj tytułów i tematykę historii jakie będziesz opowiadać w Instagramie, proś użytkowników o radę, pytaj co chcą zobaczyć albo jakie mają odczucia, problemy.
  7. Monitoruj wypowiedzi pod postami. Odpowiadaj na komentarze. Dziękuj za miłe, odpowiadaj na pytania albo zadawaj własne.
  8. Prowadź konkursy. W Instagramie to łatwe wystarczy zdecydować co chcesz zyskać. Wyznać fajną nagrodę i działaj:

– konkurs na polubienia – żeby wziąć udział wystarczy polubić zdjęcie

– konkurs komentarzy – żeby wziąć udział polub zdjęcie i napisz w komentarzu np. „dlaczego chcesz wygrać tą nagrodę” otaguj trzech swoich przyjaciół (to daje Ci dodatkowy ruch do twojego konta)

– Regram konkurs – proś tych co chcą wziąć udział w konkursie o zapostwowanie u siebie twojego zdjęcia i otagowanie go twoim kontem. W ten sposób twoje wybrane zdjęcie pojawi się na wielu nowych kontach i dotrze do ich obserwujących

– Konkurs na najlepsze zdjęcia – bardzo popularny typ konkursu – użytkownicy, którzy chcą wziąć udział muszą na swoim koncie opublikować zdjęcie oznaczając wymyślonym przez siebie #. Przykład: firma sprzedająca sportowe ciuchy wymyśliła #pozwolenienazabawe (w tłumaczeniu) użytkownicy postowali u siebie swoje zdjęcia jak sobie dają pozwolenie na zabawę, na sport, na luz, wkrótce ten # wymyślony i używany przez firmę stał się bardzo popularny (poza konkursem prowadził do wpisów firmy)

9. Uruchamiaj wyzwania dla swoich fanów.

Możesz to robić razem z innymi kontami instagram wtedy zwiększacie zasięg i zyskujecie wyszyscy. Wybierz dobry hasztag dla swojego wyzwania. To bardzo ważne, ludzie będą go używali oznaczając swoje zdjęcia biorąc udział w wyzwaniu. Wybierz coś łatwego do zapamiętania i nie używanego wcześniej przez innych. Możesz użyć nazwy swojego instagrama albo grupy na fb żeby łatwiej było uczestnikom Cię znaleźć. Wyzwanie musi być proste żeby łatwo było zrobić zdjęcie jakie jego dotyczy. Np. wyzwanie – kolor czerwony – biorą udział foty z tym kolorem. Przygotuj sobie wystarczającą ilość zdjęć spełniających wymagania na czas trwania całego wyzwania. Musisz mieć co postować. Określ jak długo trwa wyzwanie. Nie za krótko nie 1 dzień ale też nie 3 miesiące bo ludzie zapomną o co chodzi. Możesz zaprosić indywidualnie wszystkich połącznonych z twoim kontem wysyłając im wiadomość. Możesz też otagować inne konta instagramowe, które mogą zechcieć wziąć udział. Musisz w trakcie trwania koniecznie angażować się w interakcje z osobami biorącymi udział. Polubiaj, komentuj. Przepostowuj zdjęcia uczestników na swoje konto, pamiętaj aby pisać czyje to zdjęcie, taguj. Jeśli masz stronę internetową lub inne miejsce gdzie możesz pisać postować foty zrób to. Po zakończeniu nie zapomnij podziękować i podsumować wyzwanie w Instagramie i innych swoich miejscach.

ROZWIŃ SWOJĄ STRATEGIĘ BUDOWANIA TREŚCI

Wybierz motyw dla swoich treści

Twój motyw może dotyczyć akwareli w jednym tygodniu, a pączków w następnym. Twoim motywem może być tęcza, a może wszystko czarno-białe. Co ważniejsze, twój motyw może być mieszanką wszystkiego, co chcesz, ale aby mieć strategię, powinieneś zacząć od jakiegoś motywu.

Określ rodzaj zawartości i proporcje jakie ma zajmować każda część

Napisz, co chcesz udostępnić w poniedziałki, potem we wtorki i tak dalej. Następnie utwórz siatkę szablonów pokazującą ten motyw w łatwym w użyciu formacie.

Bądź elastyczny, ale stwórz harmonogram i staraj się go trzymać.

Niezależnie od tego, czy chcesz publikować raz dziennie, czy trzy razy dziennie, ustal harmonogram i zapewnij swoim odbiorcom spójność najlepiej jak potrafisz

Za pomocą Canva możesz łatwo stworzyć własny szablon.

Instagram jest prawie w całości wizualny. Co oznacza, że ​​utworzenie CTA (wezwania do działania) wymaga uczciwego wysiłku i pracy. Podsumowując,

1. Miej wystarczająco atrakcyjny obraz, który sprawi, że odbiorcy nie przestaną go oglądać.

2. Zachęć odbiorców o przeczytanie pełnego podpisu, a nie tylko pierwszego zdania (chyba, że ​​jest ono krótkie i słodkie)

3. Poproś odbiorców, aby coś zrobili! (np. kliknij link w swoim profilu)

Co możemy zrobić żeby to zadziałało?

Zaprezentuj swoje produkty, pomysły i usługi na zdjęciach! Nawet jeśli produkt nie jest fizycznie istniejący możesz np. napisać kilka haseł na ekranie komputera i wmontować zdjecie komputera w inne ciekawe tło. Możesz korzystać z aplikacji do obróbki zdjęć żeby montować różne zdjęcia i teksty razem.

Zachęcaj ludzi do klikania w link w profilu który przeniesie ich gdzies gdzie będą mogli uzyskać jakieś dodatkowe informacje i korzyści.

Nie zapomnij o najfajniejszych i najlepiej działających ostatnio funkcjach instagrama jak historie i IGTV. Zacznij regularnie ich używać.

JAK PUBLIKOWAĆ FILMY NA IGTV

DLACZEGO WARTO UŻYWAĆ HISTORII NA INSTAGRAMIE REGULARNIE

jAK ZOSTAĆ INFLUENCEREM. JAK ZNALEŹĆ SPONSORÓW I REKLAMODAWCÓW DLA SWOJEGO KONTA, PROFILU, BLOGA