IGTV to samodzielna aplikacja wideo firmy Instagram na smartfony z systemem Android i iOS. [2] Pozwala na dłuższe filmy w porównaniu do Instagrama. Chociaż IGTV jest dostępna jako samodzielna aplikacja, podstawowa funkcjonalność jest również dostępna w aplikacji i witrynie Instagram. (żródło https://en.wikipedia.org).

Filmy wstawiane jako zwykłe posty na Instagramie mogą mieć długość 60 sekund. Każdy kto posiada konto Instagram może publikować dłuższe filmy w swoim kanale IGTV. Filmy mogą mieć długość do 10 minut a w przypadku zweryfikowanego kanału aż do 60 minut. To dużo więc warto pomyśleć o utworzeniu własnego kanału zwłaszcza, że filmy zyskują na popularnośći w porównaniu do publikacji zdjęć.

1. Utwórz własny IGTV (Instagram tv) kanał

Potrzebujesz to tego aplikację IGTV, która jest dostępna do pobrania na telefon w wersji iOS lub Android. Przyda się później do oglądania publikacji IGTV i zarządzania własnymi filmami.

2. Uruchomić kanał IGTV. Możesz albo ze swojego konta Instagram albo z wgranej aplikacji IGTV.

Najłatwiej uruchomić kanał IGTV publikując pierwszy film:
Wejdz na swoje konto Instagram, kliknij na ikonkę domku (czyli na stronę gdzie Instagram pokazuje wybrane dla Ciebie posty i propozycje IGTV) na górze jest ikona IGTV. 

 

Po kliknięciu otowrzy się ekran z filmami IGTV a na górze będzie znak „+” który umożliwia dodawanie filmów. Otworzyć kanał najłatwiej przez publikację pierwszego filmu w IGTV.

Po kliknięciu guziaka „+” trzeba wybrać film ze swojej galerii filmów na telefonie. Kliknąć guzik na górze „Dalej” otwiera się wtedy ekran do edycji, można wybrać obraz w tle, czyli okładkę dla filmu (na nim będzie wyświetlany tytuł filmu) można tez dodać inny obraz jako okładkę z galerii w telefonie.

Po kolejnym kliknięciu „Dalej” Wstawiamy tytuł filmu i opis (na razie instagram pozwala jedynie wyszukiwać publikacje po nazwach kanału IGTV ale i tak warto uzywac odpowiednich słów kluczowych i # gdyby jednak cos zmienili w przyszłości😊)
Film przed opublikowaniem można zobaczyć w podglądzie.

 

Czasem kanał można utworzyć dopiero po zamieszczeniu 1 publikacji. Wtedy na swoim koncie instagramowym po kliknieciu w ikonę IGTV (albo po otwarciu aplikacji) widzicie symbol swojego instagrama w prawym górnym rogu, po kliknięciu otwiera się okno z waszym 1 filmikiem jak klikniecie w film to zobaczycie go w całosci ale wystarczy przesunąć palcem od dołu w górę a pokaże się dodatkowe okno z możliwością otworzenia ustawień (kółko zębate w połowie wysokosci ekranu, jak zdjeciu ponizej) po kliknięciu w to kółko będzie opcja „Utwórz kanał” jeśli go jeszcze nie macie. Dalej wystarczy wykonywać polecenia aplikacji. Kanał ma nazwę i opis taki sam jak wasze konto Instagram.


Żeby zobaczyć statystyki filmu wystarczy kliknąć w filmik, pokazuje się menu podobne do tych jakie są pod postami na Instagramie. Trzy kropeczki otwierają dodatkowe opcje, są w nich statystyki wyświetleń filmików.

 

Jakie formaty filmów można publikować w IGTV?
Instagram pozwala na publikacje w formacie pionowym o proporcjach obrazu 9:16 oraz poziomym gdzie proporcje szerokości do wysokości to 16: 9.

Statystyki filmów w IGTV można zobaczyć w aplikacji. We własnym kanale IGTV wystarczy kliknąć w filmik którego statystyki chce się zobaczyć, pokazą się informacje podobne do tych pod postami na Instagramie, ilość polubieni, komentarzy a w menu dodatkowym (trzy kropeczki w pionie) po kliknięciu pojawia się opcja statystyki.

%d bloggers like this: