Zaznacz stronę

Zobacz jakie darmowe narzędzia do edycji filmów możesz użyć aby twoje filmy na Youtube wyglądały świetnie. Youtube w nowym studiu twórców udostępnia własne narzędzie, które pozwala na drobne zmiany już po opublikowaniu filmu (wycięcie fragmentu, zasłonięcie twarzy itp.) ale to za mało aby przygotować naprawdę dobry film do publikacji.

Photo by Kushagra Kevat

Jak wybrać narzędzie do edcji filmów?

Zastanów się nad:

– do czego będą używane filmy, czy to ma być prosta edycja na domowy użytek czy skomplikowane w efektach produkcjed

– jaki format maja mieć realizowane filmy, nie wszystkie narzędzia wypuszczają gotowy film we wszystkich możliwych formatach plików wideo

– czy masz doświadczenie w edytowaniu filmów i przyzwyczajenia to pewnego rodzaju interfejsu czy zaczynasz od zera

– czy twój komputer ma nowoczesny silny procesor czy też raczej trzeba używać edytora online bo sprzęt na którym będziesz pracować może nie podołać obciążeniu.

Darmowe narzędzia do edycji filmów to:

  1. Lightworks
  2. Hitfilm Experss
  3. Shotcut
  4. Movie Maker Online
  5. VSDC Video Editor

Omówię krótko zalety i wady każdego z tych darmowych narzędzi do edycji filmów.

1. Lightworks

Działa na systemach operacyjnych: Windows, macOS, Linux

Dużo funkcji i efektów, możliwość dopasowania interface, możliwość edycji wielu ścieżek.

Wady to trochę trudniejsze niż w innych programach uczenie się gdzie co i jak działa. Poważna wada to że eksportuje pliki wyłącznie w formacie MPEG.

To bardzo jakościowe narzędzie jak na darmowy dostęp. Pozwala montować jakościowe filmy bez utraty jakości w trakcie procesu edycji. Ma w wersji darmowej funkcje zwykle dostępne w wersjach płatnych takie jak mozliwośc importowania i renderowania materiału w tle oraz podglądu efektów wideo w czasie rzeczywistym. Trochę czasu zajmie nauka obsługi narzędzia bo interfejs nie jest intuicyjny. Jest możliwość nakładania bardzo wielu warstw i ułatwienia sobie pracy przez definiowanie skrótów klawiszowych. Narzędzie jest darmowe, można dokupić wersję płatną w dowolnym momencie, daje ona możliwości eksportu filmów w różnych formatach, publikacji bezpośrednio na Youtube, tworzenia animacji 3D.Hitfilm Express

2. Hitfilm Express

Działa na systemach operacyjnych: Windows, macOS,

Profesjonalne rozbudowane narzędzie które można powiększać odpłatnie. Dobrze przygotowane materiały szkoleniowe. Wadą są wysokie wymagania systemowe. Narzędzie pozwala bardzo łatwo regulować balans kolorów, przycinać klipy, eksportować pliki w różnych formatach wideo.

Można używać do ustawiania klawiszy chrominancji dla zielonego tła, tworzyć niestandardowe maski wideo, używać wielu narzędzi 3D. Interfejs jest podobny do innych zaawansowanych edytorów wideo ale dla początkujących może być nieco przytłaczający.

Żeby jednak używać tego narzędzia trzeba mieć komputer z silnym procesorem. Instalacja też nie należy do prostych.

3. Shotcut

Działa na systemach operacyjnych: Windows, macOS, Linux

Na plus można zaliczyć dużą liczbę filtrów i efektów. Mozliwość bezpośrerdniego streamingu. Łatwo jest też importować media. Wadą jest to że nie można podejrzeć działania filtrów.

Trochę dziwnie wygląda interfejs tego narzędzia ale jeśli dopiero zaczynacie to nie ma to dla was znaczenia. Niektóre z działań są bardzo intuicyjne takie jak przeciąganie mediów do projektu. Utrudnieniem może być że trzeba samodzielnie skonfigurować widok ogólny dodając moduły jakich się będzie używać. Narzędzie ma bardzo dużo filtrów jakie mogą być dodawane zarówno do wideo jak i audio. Dostępne jest też bardzo wiele warstw do edycji aby osiągnąć zamierzone efekty.

4. Movie Maker Online

Działa na systemach operacyjnych: Windows, macOS, Linux (w przeglądarce)

Działa na każdym komputerze

Zawiera media których można używać nie martwiąc się o prawa autorskie (royalty-free content)

Niestety ma nachalne reklamy, które przeszkadzają w używaniu.

Wadą jest też mylący layout

Jest to darmowy edytor filmów do używania online w przeglądarce więc bez dostępu do internetu nic nie zdziałacie. Żeby edytować film używa się nietypowej pionowej osi czasu gdzie można dodawać filtry i efekty. Zaletą edycji online jest to że można jej dokonać na dowolnym komputerze z dowolnego miejsca, również na starych komputerach.

To narzędzie daje też dostęp do dużej biblioteki bezpłatnych zdjęć jeśli chcecie wzbogacić film o obrazy.

5. VSDC Video Editor

Działa jedynie na systemie operacyjnym Windows

Zalety to wbudowana technologia antywstrząsowa i wsparcie pracy na wielu monitorach. Wady to brak przyspieszenia sprzętowego i ograniczenia rozdzielczości.

To bezpłatne narzędzie do edycji filmów ostatnio bardzo się poprawiło, pozwala na otwieranie wielu okien umożliwiających pracę na kilku monitorach. Ten nie liniowy program do edycji może konkurować z płatnymi narzędziami. Wersja darmowa ma tylko taką wadę, że nie wspiera wielu kolorów chrominancji i nie może być używane do rodzielcozści wyższej niż 1080 pixeli. Ma za to wiele funkcji takich jak animacje, efekty przejścia, znaki wodne, rozmycia, nawarstwianie i maskowanie. Wspaniała jest możliwość darmowego narzędzia stabilizacji obrazu bardzo potrzebnego gdy edytujecie skaczące filmy zrobione telefonem.

JEŚLI CHCESZ KUPIĆ WYŚWIETLENIA, LAJKI, SUBY NA YOUTUBE TO KLIKNIJ TUTAJ

ALBO W SKLEPIE WYŚWIETLENIA.COM