Zaznacz stronę

Tworzenie i sprzedawanie kursów online jest jednym z lepszych sposobów na zarabianie w internecie.

Kto może tworzyć kursy?

Każdy kto ma do przekazania jakieś umiejętności, wiedzę, praktyczne sposoby czy nawet pomysły na życie.

Ważne by były osoby, które będą zainteresowane tym tematem.

Czy każdy może tworzyć i sprzedawać kursy online?

Tak, każdy kto chociaż trochę w danym temacie wyprzedza wiedzą i umiejętnościami swoją publiczność.

Jeśli robisz przepiękne koronki, gotujesz rewelacyjne szybkie, zdrowe i dietetyczne dania, znasz wyjątkowe sposoby na wybieranie miejsca i łowienie ryb czy możesz kogoś nauczyć jak kopać kryptowaluty to są to tematy z których możesz utworzyć kurs online.

Nie wspominam nawet o oczywistych tematach kursów czyli przenoszeniu kursów tradycyjnych na platformy online. Tematach takich jak nauka języków, programowania, robienia stron internetowych, marketingu, biznesu…

Czy do wykonania kursu online potrzebne są jakieś techniczne umiejętności?

Nie, każdy może łatwo przygotować kurs przenosząc swoją wiedzę online korzystając z przygotowanych do tego platform.

Zaletą używania platform do kursów online są proste narzędzia działające na zasadzie wybierania i przeciągania we właściwe miejsce elementów a następnie wypełniania ich wiedzą. Oczywiście można też tworzyć i sprzedawać kursy wewnątrz swojej strony internetowej zbudowanej w WordPress. Trzeba wtedy uruchomić sklep woocommerce i udostępniać treści tylko zalogowanym i posiadającym np hasło osobom (które kupiły kurs) albo wysyłać treści e-mailem co jest nieco uciążliwe.

Tworząc kurs online na jednej z poniżej przedstawionych platform nie musisz się martwić tworzeniem własnej strony, hostingiem, uruchamianiem płatności. To wszystko zapewnia platforma do sprzedaży kursów. Większość z nich ma darmową opcję do wypróbowania przez o kreślony czas lub nawet pozwala pierwsze kursy utworzyć całkiem za darmo i pobiera opłatę dopiero jak je sprzedajesz.

Każda z platform do sprzedaży kursów online posiada własne materiały instruktażowe jak tworzyć kursy a nawet jak je sprzedawać z sukcesem.

Jakie są narzędzia / platformy do tworzenia i sprzedaży kursów online?

Wymieniam kilka popularnych platform zapewniających pełną obsługę przy tworzeniu i sprzedaży kursów online

TEACHABLE

Ceny: od 0 USD miesięcznie do 299 USD miesięcznie. Najtańsza platforma zaczyna się od 29 $ za „podstawowe” funkcje, takie jak niestandardowa domena, marketing e-mailowy i afiliacyjny, zawartość kursu kroplowego i kody kuponów. Jednak niższa cena wiąże się z 5% opłatą transakcyjną.

To jedna z moich ulubionych platfrom gdyż powstała żeby rozwiązać niektóre problemy jakie były wcześniej z korzystania z Udemy (opisana poniżej)

Teachable ma oszałamiającego kreatora, kursów który bardziej koncentruje się na marce i wyjątkowości

Obsługuje wiele języków to duży plus, a zintegrowany blog daje większą szansę na poprawę SEO. Quizy i fora dyskusyjne pomagają utrzymać ludzi w kontakcie, a narzędzia marketingowe są niesamowite, oferując rozwiązania do marketingu e-mailowego, kuponów, stron docelowych, płatności międzynarodowych i programów afiliacyjnych.

Najlepsza platforma dla tych, którzy szukają solidnych narzędzi za przystępną cenę. Dostępne są wszystkie media, ma znakomicie zbudowane narzędzia marketingowe i analitykę. Można ją integrować z systemami takimi jak MailChimp, Ontraport, Infusionsoft, Mixpanel, Zapier.

THINKIFIC

Ceny od 0 USD do 279 USD miesięcznie.

Znakomita platforma dla tych, którzy chcą zacząć nie płacąc. Można utworzyć trzy kursy za darmo z pełnym wsparciem studentów i marketingowym. Wbudowana bramka do płatności. Za 49USD miesięcznie otrzymujesz już opcję z dostępem do stron sprzedażowych, kuponów promocyjnych, zintegrowanego e-mailingu i stopniowo dostarczanych treści kursów.

Panel do budowania kursów jest przejrzysty i prosty w obsłudze dla każdego, nie wymaga żadnych technicznych umiejętności. Używasz prostego edytora pozwalającego na przeciąganie i upuszczanie we właściwym miejscu elementów.

Thinkific oferuje wiele za bardzo rozsądną cenę. Możesz tu zaczynać za darmo a następnie rozbudowywać swój plan.

To platforma dla kogoś kto tworzy swój pierwszy kurs online. Interfejs jest przejrzysty i ma masę opcji. Otrzymujesz wszystkie niezbędne narzędzia żeby utworzyć i sprzedać swój kurs online. W tej platformie dostaniesz najwięcej na początek za darmo.

UDEMY

Ceny: od 0 zł. Jednak jeśli trafi do ciebie student z Udemy oddajesz 50% ceny kursu.

Dobra platforma jeśli zaczynasz i nie możesz dużo inwestować na początek. Co prawda nie masz na niej za dużo swobody i wsparcia technicznego ale możesz zacząć za darmo. W zamian za to będziesz musiał oddać aż do 75% przychodów ze swoich kursów.

Ta platforma jest jedną z najbardziej popularnych. Pozwala na budowanie i sprzedawanie kursów a ponieważ jest również popularna wśród szukających wiedzy daje Ci dostęp do milionów zapisanych w niej użytkowników. Jeśli znajdą dla Ciebie studenta pobierają opłatę 50% jeśli znajdziesz uczestników kursu poza platformą Udemy zatrzymujesz 100% wynagrodzenia.

Ta platforma jest znakomita dla tych, którzy koncentrują się na kursach wideo. Nie wyklucza to jednak używania w kursach PDF lub audio.

Niewątpliwą zaletą jest dostęp do ogromnej społeczności ludzi tworzących i kupujących kursy online.

KAJABI

Ceny: od 119 USD za miesiąc do 319 USD

Można powiedzieć, że ceny są wysokie ale ta platforma oferuje już w podstawowym planie miesięcznym utworzenie strony, hosting, blogging trzy tunele sprzedażowe i nieograniczony dostęp do narzędzi emailingu z personalizacją. Jeśli jesteś zawodowcem i szukasz profesjonalnego narzędzia, które w jednym miejscu skupia cały proces od pozyskania zainteresowania po sprzedaż i prowadzenie kursu to jest to platforma dla Ciebie.

Kajabi jest doskonałe w tworzeniu stron landingowych i lejków sprzedaży.

Zaletą jest też możliwość prowadzenia całego procesu e-mail marketingu wewnątrz platformy. Możesz zorganizować cały proces pozyskiwania klienta na swój kurs online w jednym miejscu.

Jeśli używasz już jakiegoś narzędzia do e-mailingu to nie jest to przeszkodą możesz je zintegrować. Kajabi współpracuje z Aweber, Mailchimp, Active Campaign.

W opcji premium masz też dostępną platformę do webinarów.

Kajabi oferuje też rozbudowaną platformę do blogowania, co pozwala zdobywać ruch organiczny.

To jest idealna platforma do tworzenia i sprzedawania kursów online dla zawodowców, dla mówców, coachów, autorów, fachowców różnych dziedzin, przedsiębiorców.

Mimo swojej rozbudowanej funkcjonalności jest przyjazna dla nowicjuszy, nie znających się za bardzo na technologii.

Możesz w dostępnych gotowych już szablonach tworzyć różne rodzaje kursów:

– mini kursy – testowe odcinki

– wszechstronne kursy

– cykliczne kursy

– produkty dostępne wyłącznie dla określonej grupy zalogowanych osób

Tworzenie krusów na stronie internetowej i sprzedawanie online we własnym sklepie

Jeśli posiadasz już własną stronę internetową wykonaną w WordPress to możesz ją rozwinąć o możliwość tworzenia i sprzedawania kursów online.

Masz do wyboru dwie drogi:

  1. Utworzyć sklep internetowy woocommerce gdzie będziesz sprzedawać kurs a jego realizację wykonasz poza stroną internetową (np dostarczając materiały kursowe e-mailem lub na Youtube) albo przekażesz materiały kusrowe na stronie internetowej w części treści dostępnych tylko po dokonaniu płatności
  2. Możesz też skorzystać z jednej z wielu wtyczek do Wordprerss przeznaczonych do budowania i sprzedawania kursów online.

Jeśli masz problem z wykonaniem sprzedaży kursów online na swojej stronie internetowej możesz taką usługę zamówić u nas pisz na info@reklama-internecie.pl